چند روش مفید برای درمان بیماری صافی کف پا | آشنایی با بیماری صافی کف پا

چند روش مفید برای درمان بیماری صافی کف پا | آشنایی با بیماری صافی کف پاReviewed by یاسین بهره ملا on Oct 1Rating: 4.0چند روش مفید برای درمان بیماری صافی کف پا | آشنایی با بیماری صافی کف پادر کل بیماری صافی کف پا به گونه ای است که با انجام ورزش ها و حرکات اصلاحی می توان آن را درمان کرد .که مقاله چند روش مفید برای درمان بیماری صافی کف پا

با عرض سلام خدمت شما همراهان همیشگی آرامیس طب ؛

امروز هم با مقاله چند روش مفید برای درمان بیماری صافی کف پا در خدمت شما همراهان همیشگی آرامیس طب هستیم . در این مقاله قصد داریم تا روش هایی را برای درمان صافی کف پا بیان کنیم . با آرامیس طب همراه باشید .

خیلی از افراد هستند که به بیماری صافی کف پا مبتلا هستند اما دردی را احساس نمی کنند . بعضی از افراد هستند که از صافی کف پا رنج می برند . صافی کف پا را باید از همان کودکی درمان کرد زیرا اگر این بیماری به بزرگسالی کشیده شود در بزرگسالی دردهای زیادی را برای فرد به همراه خواهد داشت . بیماری صافی کف پا به گونه ای است که در آن قوس پا شکل نگرفته و اگر  فرد پای خود را روی زمین بگذارد ، کف پای وی به طور کامل روی زمین قرار می گیرد . یک راه مفید برای اینکه تشخیص دهید که آیا کف پای شما چقدر صاف است این است که کف پای خود را خیس کرده و آن را روی یک سطح خشک قرار دهید ، اگر شکل کف پا به طور کامل روی سطح خشک شکل گرفت یعنی این که کف پای شما صاف می باشد .

در کودکان تا سن ۵ سالگی صافی کف پا طبیعی است و جای نگرانی نبود و نیازی نیست که فرزند خود را نزد پزشک ببرید . صافی کف پا همان طور که گفتیم در کودکان تا سنین پنج سالگی طبیعی است . اگر بعد از رفتن به مدرسه هم صافی کف پای کودک رفع نشد دیگر وقت آن است که به پزشک مراجعه فرمایید .

چند روش مفید برای درمان بیماری صافی کف پا

قوس پا به چه دلیل شکل می گیرد ؟

قوس پا به این دلیل شکل می گیرد که وقتی در مسیر های ناهموار راه می رویم ، همه فشار روی کف پا نیفتد . صافی کف پا منجر به درد مفاصل ، خارپاشنه و آرتروز می تواند بشود .

صافی کف پا به چه علت شکل می گیرد ؟

بیماری صافی کف پا باعث ایجاد دردهایی در کف پا می شود . بیماری هایی نظیر دیابت ، قند ، وزن تروما ، ضعف عضلانی و وجود توده هایی در نخاع سبب ایجاد بیماری صافی کف پا می شود . بیماری صافی کف پا از جمله بیماری هایی است که در می تواند مادرزادی نیز باشد ، از این رو باید در سنین کودکی نسبت به درمان آن اقدام کرد .

انواع صافی کف پا

صافی کف پا به دو نوع خشک و انعطاف پذیر تقسیم می شود .

کف پای خشک :

صافی کف پای خشک به این صورت می باشد که وقتی بیمار پایش رو زمین بگذارد یا نگذارد کف پای شخص قوسی ندارد .

کف پای انعطاف پذیر :

کف پای انعطاف پذیر به این صورت است که هر وقت فرد پایش را روی زمین می گذارد قوس کف پا از بین می رود اما هنگامی پای خود را از کف زمین بلند می کند ، قوس کف پای وی شکل می گیرد .

درمان بیماری صافی کف پا در کودکان

در کودکان به دلیل نرم بودن پاها درمان بیماری صافی کف پا راحت تر صورت می گیرد . کودکان تا سنین ۵ و ۶ سالگی کف پای آن ها صاف می باشد . اگر با بزرگ شدن کودک کف پای وی قوس پیدا نکند باید به پزشک برای درمان آن مراجعه کنید . در اکثر مواقع پزشکان توصیه می کنند که منتظر تغییرات باشید ، زیرا تا قبل از سن مدرسه کف پای کودکان صاف می باشد .

بعضی اوقات صافی کف پا در کودک ایجاد درد می کند . برای مراقبت های اولیه بهتر است که از کفش های نرم برای کودک استفاده کنید . استفاده از کفش های نرم برای کودک می تواند درد پاهای وی را کاهش دهد . این نکته را باید بیان کنیم که استفاده از کفی ها و کفش های نرم یک راه حل موقت برای درمان این عارضه هستند .

استفاده از کفی طبی  برای درمان صافی کف پا

بیماری صافی کف پا را می توان به وسیله کفی طبی نیز درمان کرد . طبق تحقیقاتی که در چند دانشگاه انجام گرفت و با انجام تحقیق روی چهار گروه از کودکان به نتایجی دست یافتند که استفاده از کفی طبی برای درمان عارضه صافی کف پا مناسب می باشد .

صافی کف پا چیست و چگونه است ؟

چند ورزش برای درمان بیماری صافی کف پا

تمرین با توپ تنیس

این ورزش به گونه ای است که یک توپ تنیس را زیر پای خود قرار می دهید و سعی می کنید که انگشتان خود را به کف زمین برسانید . این کار را به مدت چند دقیقه انجام دهید . بعد از انجام این کار حال توپ تنیس را به انگشتان خود نزدیک کنید و اینک سعی کنید که پاشنه پای خود را به زمین برسانید . این کار را به مدت ۲۰ دقیقه تکرار کنید . این ورزش برای اصلاح قوس کف پای شما مناسب می باشد .

جداکردن پاشنه ها

این ورزش به گونه ای است که باید روی یک صندلی بنشینید و پاهایتان را به هم نزدیک کنید و پاشنه پای خود را از زمین جدا کنید در حالی که پنجه شما هنوز زمین را لمس می کند به آرامی به حالت قبل بازگشته و این حرکت را تکرار کنید .

داشتن یک کف پای صاف به این معنی است که رباط ها را باید تحت کشش قرار دهید تا اصلاح شوند . وقتی که رباط ها را تحت کشش قرار دهید ، رباط ها به حالت طبیعی باز می گردند و هنگام راه رفتن احساس درد نمی کنید .

اشاره با انگشتان پا

یکی دیگر از ورزش ها برای درمان بیماری صافی کف پا این است که با انگشتان پای خود اشاره کنید . به این صورت که با یک انگشت پای خود به یک طرف اشاره کرده و آن را به مدت ۱۵ ثانیه نگه می دارید .

جمع بندی :

در کل بیماری صافی کف پا به گونه ای است که با انجام ورزش ها و حرکات اصلاحی می توان آن را درمان کرد . همچنین استفاده از کفش طبی و کفی طبی برای درمان این بیماری مفید است .

امیدواریم که مقاله چند روش مفید برای درمان بیماری صافی کف پا برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد . از دیگر مقالات آرامیس طب را نیز مطالعه کنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *