ساخت ارتوز

ساخت ارتوز

ساخت ارتوز، ارتوز (به یونانی: Ορθός، رومیزی: ortho، روشن. «صاف کردن، تراز کردن») یک تخصص پزشکی است که بر طراحی و کاربرد ارتزها تمرکز دارد. ارتز (جمع: orthoses) “وسیله ای است که از خارج استفاده می شود تا بر ویژگی های ساختاری و عملکردی سیستم عصبی-عضلانی و اسکلتی تأثیر بگذارد.

طبقه بندی ارتوز

ارتزها (دستگاه‌های ارتوتیک) بر اساس سیستم طبقه‌بندی بین‌المللی (ICS) به کلاس‌های چهار ناحیه بدن طبقه‌بندی می‌شوند. ارتوزهای اندام تحتانی (به انگلیسی: Classes of bottom limb orthoses)، ارتوز اندام فوقانی (به انگلیسی: Classes of upper limb orthoses)، ارتز برای تنه (به انگلیسی: Classes of spinal orthoses) و ارتز سر هستند. (به انگلیسی : Classes of head orthoses).

در ناحیه کلاس های مربوطه، ارتزها (دستگاه های ارتوتیک) بر اساس عملکردشان گروه بندی می شوند. ارتزهای فلجی، ارتزهای تسکین دهنده و بریس های نرم وجود دارد.

طبق اصطلاحات استاندارد بین المللی، ارتزها با نام اختصاری که مفاصل تشریحی آنها را توصیف می کند، طبقه بندی می شوند. به عنوان مثال، یک ارتز زانو-قوزک پا (مخفف انگلیسی: KAFO برای ارتزهای زانو-مچ پا) روی مفصل زانو، مچ پا و پا قرار می گیرد. ارتز نخاعی (مخفف انگلیسی: TLSO برای ارتزهای Thorako-lumbo-sacral) ستون فقرات قفسه سینه، ستون فقرات کمری و ساکروم را تحت تاثیر قرار می دهد. استفاده از استاندارد بین المللی برای کاهش تنوع گسترده در توصیف ارتزها، که اغلب مانعی برای تفسیر مطالعات تحقیقاتی است، ترویج می شود.

انتقال از ارتوز به پروتز می تواند مایع باشد. یک مثال از این، جبران اختلاف طول پا است که معادل جایگزینی بخشی از دست رفته از اندام است. مثال دیگر تعویض جلوی پا پس از قطع پا است. این درمان اغلب از ترکیبی از پروتز برای جایگزینی جلوی پا و ارتز برای جایگزینی عملکرد عضلانی از دست رفته (ارتوپرتز) ساخته می شود.

نسخه و ساخت ارتوز

ارتوتیست پزشک اولیه پزشکی است که مسئول تجویز، ساخت و مدیریت ارتزها است.[۳] ارتزها به عنوان محصولات سفارشی، محصولات نیمه تمام یا محصولات نهایی ارائه می شوند.

محصولات سفارشی ساخت.ه شد.ه در پیش زمینه عرضه بهینه هستند و به صورت جداگانه تولید می شوند. اگر معاینه فیزیکی بیمار دقیقاً انجام شود، تصویر بالینی اغلب ترکیبی از چندین انحراف عملکردی را نشان می دهد. هر انحراف عملکردی می تواند جزئی یا شدید باشد. ترکیبی از انحراف عملکردی و ویژگی های آن منجر به یک نشانه دقیق می شود. مزیت عمده محصولات سفارشی این است که عملکردهای مختلف ارتوتیک لازم هنگام انجام پیکربندی ارتز را می توان به طور بهینه با انحرافات عملکردی تعیین شد.ه مطابقت داد.

مزیت دیگر محصولات سفارشی این است که ارتوسیس متناسب با فرم بدن بیمار ساخت.ه می شود. محصولات سفارشی ساخت.ه شد.ه به طور سنتی با دنبال کردن ردیابی اندام با اندازه گیری برای کمک به ایجاد یک دستگاه مناسب ساخت.ه می شدند. متعاقباً ظهور پلاستیک و بعدها حتی مواد مدرن تر مانند کامپوزیت های فیبر کربن و الیاف آرامید به عنوان ماده انتخابی برای ساخت، ایده ایجاد گچ قالب پاریسی قسمت مورد نظر بدن را ضروری کرد.

ساخت ارتوز

این روش هنوز به طور گسترده در سراسر صنعت استفاده می شود. با معرفی مواد کامپوزیت ساخت.ه شد.ه از مواد فیبر کربن و الیاف آرامید تعبیه شد.ه در یک ماتریس رزین اپوکسی، وزن ارتزهای مدرن به شدت کاهش می یابد. با استفاده از این تکنیک، ارتزهای مدرن می‌توانند به سفتی کامل در نواحی که این امر ضروری است (مانند اتصال بین مچ پا و مفصل زانو) و نواحی انعطاف‌پذیری که انعطاف‌پذیری لازم است (مثلاً در ناحیه جلوی پا در قسمت پای ارتز) دست یابند.

محصولات نیمه تمام برای عرضه سریع در مورد بیماری هایی که مکرر اتفاق می افتد استفاده می شود. آنها به صورت صنعتی تولید می شوند و در برخی موارد می توانند با شرایط آناتومیکی بدن سازگار شوند. محصولات نیمه تمام به محصولات پیش ساخت.ه و محصولات سفارشی نیز گفت.ه می شود، اما در این موارد به صورت سفارشی ساخت.ه نمی شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *