اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات چیست ؟ | درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحی

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات چیست ؟ | درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحیReviewed by یاسین بهره ملا on Aug 29Rating: 4.0اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات چیست ؟ | درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحی درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحی,کمربند طبی برای افرادی که سن بلوغ نرسیده اند مناسب است ، اگر زاویه انحراف در این افراد بین 25 تا 40 درجه باشد

عرض سلام خدمت همراهان همیشگی ؛

امروز در مقاله درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحی می خواهیم برای شما روش هایی را توضیح دهیم که به وسیله آن ها و بدون عمل جراحی می توانید ناهنجاری های انحراف ستون فقرات را درمان کنید . با ما همراه باشید …

ستون فقراتی که از پشت به آن نگاه می کنیم کاملا صاف بوده و بدون هیچ گونه انحرافی است . اگر از پشت به ستون فقرات فردی نگاه کنیم و به شکل ” S ” باشد یا مهره های کمر وی پیچیده باشند ، این فرد دچار انحراف ستون فقرات می باشد . فردی که انحراف ستون فقرات دارد وقتی از پشت به وی نگاه می کنیم ، کج به نظر می رسد . در صورتی که انحراف ستون فقرات بیش از ده درجه باشد ، در اینجا می گوییم که فرد دچار انحراف ستون فقرات است و باید درمان شود .

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز یا به سمت چپ می باشد یا به سمت راست ، در بعضی افراد این انحراف به هر دو سمت نیز می باشد که این انحراف ها یا در قسمت بالای کمر می باشند یا در قسمت پایین کمر . انحراف ستون فقرات را می توان به وسیله روش هایی که در زیر توضیح خواهیم داد بدون عمل جراحی درمان کرد اما باید این را در نظر داشته باشید که در مواردی که انحراف ستون فقرات بیش از حد باشد ، دیگر پای عمل جراحی به وسط کشیده می شود و با روش های اصلاحی ستون فقرات قابل درمان نیست .

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات چیست ؟

بعد از اینکه با انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز آشنا شدید ، حال به بیان تعدادی از علائم آن می پردازیم تا بیشتر با این بیماری ستون فقرات آشنا شوید.

علائم انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

۱ – یک شانه حالا یا شانه چپ و یا شانه راست انحراف به سمت بیرون دارد .

۲ – کمر فرد کج به نظر می رسد .

۳ – یکی از شانه ها به سمت بیرون می آید و ران فرد به سمت بالا

۴ – دنده های فرد برجسته تر می شوند .

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز نیز مانند همه بیماری های مفصلی و استخوانی نیز انواعی دارد ، در زیر به بیان چند نوع از این انحراف ها که در سنین مختلف نیز ممکن است به وجود بیایند می پردازیم .

انواع مختلف اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

۱ – آیدیوپاتیک

این نوع عارضه به دلایل ناشناخته به وجود می آید و تقریبا از هر ۱۰ نفر ۸ نفر به این نوع از انحراف ستون فقرات مبتلا هستند .

۲ – اسکولیوز کودکان

این نوع انحراف بیش تر در سنین ۳ تا ۱۰ سالگی در کودکان اتفاق می افتد ، که دختران بیشتر در خطر مبتلا به این عارضه قرار دارند .

۳ – اسکولیوز نوجوانان

در سنین نوجوانی به دلیل اینکه فرد سریع رشد می کند ، احتمال ابتلا به این عارضه افزایش پیدا می کند که مانند اسکولیوز کودکان ، اسکولیوز نوجوانان نیز در دختران نسبت به پسران شایع تر است .

۴ – اسکولیوز بزرگسالان

اسکولیوز بزرگسالان به دلیل مشکلات مفصلی به وجود می آید . در بزرگسالان به وجود آمدن این عارضه بسیار کم است .

همانطور هم که در بالا گفتیم ، دختران بیشتر از پسران در معرض ابتلا به انحراف ستون فقرات هستند . انحراف ستون فقرات در کودکی و سنین پایین به دلیل نرمی استخوان ها درمان راحت تری دارد ، پس بهتر است که اگر کودکتان به چنین عارضه ای مبتلا است از کودکی به فکر درمان و اصلاح ستون فقرات وی باشید .

بعد از اینکه با انحراف ستون فقرات و انواع آن آشنا شدیم حال وقت آن است که روش های درمان آن را نیز بیان کنیم .

اسکولیوز

درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحی

انحراف ستون فقرات را می شود هر چند شدید باشد را می توان به وسیله روش هایی که بیان می کنیم ، می شود درمان کرد .

۱ – استفاده از کمربند طبی

کمربند طبی برای افرادی که سن بلوغ نرسیده اند مناسب است ، اگر زاویه انحراف در این افراد بین ۲۵ تا ۴۰ درجه باشد می توان این انحراف را به وسیله کمربند طبی درمان کرد . الزاما با استفاده از کمربند طبی انحراف ستون فقرات درمان نمی شود در بعضی از موارد درمان اتفاق می افتد و در بعضی از موارد صرفاً از شدیدتر شدن این انحراف جلوگیری می شود .

۲ – بریس های قابل استفاده در روز

انواعی از بریس ها وجود دارند که می توانید از آن ها در طول روز استفاده کنید این بریس ها قابل استفاده در طول روز و مناسب برای اکثر افراد می باشند .

۳ – استفاده از بریس ها در هنگام خواب

بریس هایی نیز وجود دارند که می توانید از آن ها در هنگام خواب استفاده کنید . اگر انحراف ستون فقرات تا حدود ۴۰ درصد صاف شده باشد ، می توانید از این بریس ها در هنگام خواب استفاده کنید .

۴ – درمان به وسیله فیزیوتراپی

انحراف ستون فقرات می تواند به دلایل مادرزادی باشد و یا علت ریشه ای اسکولیوز آیدیوپاتیک داشته باشد . در فیزیوتراپی با انجام فیزیوتراپی قوی و مناسب شرایط برای درمان انحراف ستون فقرات به وجود می آید و زاویه چرخش مهره ها کاهش می یابد .

۵ – درمان به وسیله تمرینات شروث

در تمرینات شروث به فرد آموزش داده می شود که چگونه تمرکز کند و ذهن و بدن خود را چگونه هماهنگ کنند . در این تمرینات سعی می کنند نیروی جاذبه را از روی ستون فقرات بردارند تا به راحتی با انجام تمرینات ، روند درمان را پیش ببرند . همچنین در تمرینات شروث با تنفس عمیق سعی در کشیدن قفسه سینه و بازگرداندن بدن به مرکز دارند.

جمع بندی :

در کل  انحراف ستون فقرات بدون اگر شدید نباشد ، شدید بودن یعنی اینکه زاویه انحراف از ۴۵ درجه کمتر باشد . اگر زاویه انحراف ستون فقرات از ۴۵ درجه بیشتر باشد دیگر به وسیله روش هایی که در بالا برای شما عزیزان توضیح دادیم قابل درمان نیست و تنها راه حل آن انجام عمل جراحی است .

امیدواریم که مقاله درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحی برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد . دیگر مقالات وب سایت ما را حتماً مطالعه بفرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *