نکاتی در مورد انحراف ستون فقرات | علائم بیمارنکاتی در مورد انحراف ستون فقرات | علائم بیماری انحراف ستون فقراتی انحراف ستون فقرات

نکاتی در مورد انحراف ستون فقرات | علائم بیماری انحراف ستون فقراتReviewed by یاسین بهره ملا on Sep 29Rating: 4.5نکاتی در مورد انحراف ستون فقرات | علائم بیماری انحراف ستون فقراتامروز با مقاله نکاتی در مورد انحراف ستون فقرات خدمت شما عزیزان هستیم . شاید تا به حال توجه کرده باشید که بعضی افراد هنگامی که راه می روند به یک طرف خم

با عرض سلام خدمت شما همراهان همیشگی آرامیس طب ؛

امروز با مقاله نکاتی در مورد انحراف ستون فقرات خدمت شما عزیزان هستیم . شاید تا به حال توجه کرده باشید که بعضی افراد هنگامی که راه می روند به یک طرف خم می شوند . در این افراد شانه هایشان بالاتر از کتفشان می باشد . افرادی با این ویژگی به اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات مبتلا هستند . در ادامه با آرامیس طب همراه باشید تا نکات بیشتری را در مورد این عارضه برای شما بیان کنیم .

اسکولیوز در موارد خفیف توسط افرادی عادی قابل تشخیص نیست . در بعضی موارد با افزایش قوس کمر شدت این عارضه بیشتر می شود و مشکلات زیادی را به وجود می آورد . اگر با دقت به فردی نگاه کنید ، می شود پی برد که به اسکولیوز مبتلا می باشد یا خیر . بهترین راه برای جلوگیری از شدت گرفتن این عارضه بهتر است که اگر به وجود اسکولیوز مشکوک شدید به یک متخصص طب فیزیکی در سریع ترین زمان ممکن مراجعه فرمایید .

نکاتی در مورد انحراف ستون فقرات | علائم بیمارنکاتی در مورد انحراف ستون فقرات | علائم بیماری انحراف ستون فقراتی انحراف ستون فقرات

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات ، بیماری است که در آن ستون مهره ها به یک طرف خم می شوند . هر بخشی از ستون فقرات می تواند درگیر این عارضه شود . ولی بیشترین قسمت هایی از ستون فقرات که درگیر این عارضه می شوند ، سینه و قسمت تحتانی کمر می باشند . هنگامی می گویند شخصی مبتلا به اسکولیوز می باشد به این معنی است که در ستون فقرات فرد از یک طرف به طرفین انحراف یابد . اسکولیوز اگر در قسمت پایینی کمر باشد باعث ایجاد درد می کند . اما در قسمت پشتی و بالایی دردی احساس نمی شود . اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات زیاد باشد به صورت برجستگی در پشت کمر قابل مشاهده می باشد . و در صورتی که زیاد نباشد با عکس برداری قابل مشاهده می باشد .

انحراف ستون فقرات در کودکان و نوجوانان به دلایل مختلف بروز می کند ، اما دلایل اصلی این عارضه هم اکنون شناخته شده نیستند . معمولا در این موارد به دلیل کمبود ویتامین D و کلسیم ، نرمی استخوان و عفونت ها باعث ایجاد انحراف ستون فقرات می شود . هرگونه برآمدگی غیر معمول در پشت کمر کودکان باید مورد بررسی قرار بگیرد . در مواردی به دلیل تصادف ، وجود ضایعات مهره ها و آسیب رسیدن به ستون فقرات انحراف ستون فقرات به وجود می آید . همچنین مواردی دیگری از قبیل : قلج مغزی ، ناهنجاری های مادرزادی ، نامساوی بودن فاصله طول پاها و … سبب ایجاد اسکولیوز می شوند .

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به انحراف ستون فقرات قرار دارند ؟

  • زنان باردار استعداد بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند .
  • انحراف ستون فقرات معمولا قبل از ستون فقرات رخ می دهد .
  • احتمال ایجاد این عارضه در بستگان افرادی که مبتلا به این عارضه هستند بیشتر است .

انحراف ستون فقرات و مشکلات آن

اسکولیوز چه علائم و نشانه هایی دارد ؟

  • سر فرد کمی به یک سمت خم می شود .
  • نامساوی بودن طول پاها
  • یک طرف باسن برجسته تر از طرف دیگر خواهد بود .
  • یکی از شانه و یا کتف ها بالاتر از دیگری است .
  • قفسه سینه متقارن نیست و دو طرف آن بالا یا پایین می باشد .

اکنون پس از معرفی عارضه انحراف ستون فقرات و بیان ویژگی ها و علائم آن ، وقت آن رسیده است که برای شما نحوه درمان این عارضه ستون فقرات را توضیح دهیم . آیا راهی برای درمان انحراف ستون فقرات وجود دارد یا خیر ؟ باید بگوییم برای درمان انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز روش های متعددی وجود دارد . روش های درمان انحراف ستون فقرات به شدت و درجه بیماری فرد بستگی دارد .

برای درمان انحراف ستون فقرات ، روش هایی ساده مانند ورزش کردن تا بستن بریس برای درمان این عارضه وحود دارد . در شرایطی به دلیل شدت زیاد انحراف نیاز به جراحی می باشد . در بعضی موارد نیاز به فیزیوتراپی می باشد ، به عنوان مثال بعد از عمل باید حتما فیزیوتراپی انجام شود . روش های مختلفی نظیر ماساژ درمانی ، ورزش درمانی و … اشاره کرد . که ساده ترین روش اگر که میزان انحراف خفیف باشد همان ورزش کردن می باشد .

بیشتر افرادی که مبتلا به اسکولیوز  مبتلا هستند ، میزان انحراف ستون فقرات آن ها خفیف است و نیازی به انجام عمل جراحی ندارند . متخصص طب فیزیکی برای این افراد دوره های درمانی ۴ تا ۶ ماهه را در نظر می گیرد و ستون فقرات فرد را به وسیله اشعه ایکس تحت نظر می گیرند . در برخی موارد شدت انحراف بیشتر می شود . اگر انحراف ستون فقرات به بالاترین حد خود برسد ، به دلیل کاهش حجم ریه باعث ایجاد محدودیت ریه می شود . انحراف ستون فقرات را باید به موقع درمان کنید تا سبب ایجاد محدودیت در فعالیت های معمول نشود . در مورد بارداری باید بگوییم اگر انحراف ستون فقرات زیاد نباشد مشکلی به وجود نخواهد آورد .

استفاده از بریس برای درمان انحراف ستون فقرات

استفاده از بریس در سنین پای برای درمان انحراف ستون فقرات مناسب تر است ، زیرا در سنین پایین به دلیل اینکه صفحات رشد بسته نشده اند . در سنین پایین مهره ها به بریس پاسخ مثبت خواهند داد و روند درمان صورت می گیرد . اما در بزرگسالان استفاده از بریس به دلیل بسته شدن صفحات رشد تاثیر چندانی نخواهد داشت و فقط دردهای ناشی از انحراف ستون فقرات را کاهش می دهند.

انجام تمرینات بدنی برای درمان اسکولیوز

انجام تمرینات ورزشی برای درمان اسکولیوز موثر خواهد بود . این ورزش ها با هدف تقویت عضلات مرکزی شکم ، کمر و بهبود انعطاف پذیری می باشند .

عوارض انحراف ستون فقرات

بیماری انحراف ستون فقرات از بیماری هایی است که بدون اینکه دردی را احساس کنید پیشرفت می کند . این بیماری به گونه ای است که به یک باره یک قوس ده درجه به یک قوس پنجاه درجه تبدیل می شود . در این صورت باید از روش های خطرناک برای درمان این بیماری استفاده کرد . این بیماری باعث ایجاد کمر دردهای شدید ، مشکلات تنفسی و … می شود .

امیدواریم که مقاله نکاتی در مورد انحراف ستون فقرات برای شما عزیزان و همراهان همیشگی آرامیس طب مفید واقع شده باشد . دیگر مقالات آرامیس طب را حتما مطالعه بفرمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *