انحراف ستون فقرات,انحراف ستون فقرات در کودکان,انحراف ستون فقرات و بارداری,انحراف ستون فقرات چیست,انحراف ستون فقرات در نوزادان,انحراف ستون فقرات کمر,انحراف ستون فقرات مادرزادی,انحراف ستون فقرات گردن,انحراف ستون فقرات معافیت,انحراف ستون فقرات به راست,

انحراف ستون فقرات و استخوانهاReviewed by ندا سلگی on Dec 9Rating: 5.0انحراف ستون فقرات و اشکال مختلف استخوان

انحراف ستون فقرات و استخوانها

در این مقاله قصد داریم در خصوص انحراف ستون فقرات و استخوانها بنویسیم . همانگونه که میدانید انحراف ستون فقرات یکی از مشکلاتی است که در دهه های اخیر بسیار مشکل ساز شده است . در کلینیک ارامیس ما با روشهایی بسیار جدید اقدام به درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحی کرده هایم. در این مقاله ابتدا به بررسی اشکال مختلف استخوان میپردازیم تا بتوانیم ب راحتی در مقالات بعدی مشکلات انحراف ستون فقرات را بررسی کنیم.

انحراف ستون فقرات,انحراف ستون فقرات در کودکان,انحراف ستون فقرات چیست,انحراف ستون فقرات و بارداری,انحراف ستون فقرات در نوزادان,انحراف ستون فقرات کمر,انحراف ستون فقرات مادرزادی,انحراف ستون فقرات گردن,انحراف ستون فقرات معافیت,انحراف ستون فقرات به راست,

اشکال مختلف استخوان

۱ استخوان دراز مثل استخوان ران ٬ درشتنی ٬ نازکنی ٬ بازو ٬
زند زبرین و زند زیرین و استخوانهای کف دست و کف پا.
۲ استخوان کوتاه مثل استخوانهای مچ دستو مچ پا.
۳ استخوانهای پهن مثل استخوان لگن ٬ جناغ سینه ٬ دندهها ٬
استخوان شانه و بعضی از استخوانهای جمجمه.
۴ استخوان نامنظم که دارای شکل مشخصی نیست مثل مهرهها
استخوان دراز : هر استخوان دراز از قسمتهای زیر تشکیل شدهاست:
که در دو انتهای استخوان قرار گرفته (Epiphysis) اپیفیزاست . جنس آن از استخوان اسفنجی است ٬ تیغه های آن درامتداد خط فشار وارد به استخوان قرار گرفته اند و بدین ترتیب حدا کثر استحکام را به استخوان میبخشند. اینقسمت از استخوان از غضروف شفاف پوشیده شده که در حقیقت غضروف مفصلی است غضروف رشد یا صفحه رشد که تا سن بلوغ وجود دارد وباعث رشد طولی استخوان میشود. غضروف رشد بعد ازکامل شدن رشد بسته میشود.٬ آن قسمت از استخوان است که (Metaphysis) متافیزدرست در زیر غضروف رشد قرار دارد. جنس آن از استخوان اسفنجی است و در حقیقت ضعیفترین قسمت استخوان است.
یا تنه استخوان ٬ قسمتی است که بین (Diaphysis) دیافیزدو انتهای استخوان واقع شده است . جنس آن از استخوان مترا کم است و میان آن خالی است . بدین ترتیب با وجودسبک بودن حدا کثر استحکام را برای تحمل فشار دارد.
پردهای است که سطح خارجی (Periosteum) ضریعاستخوان را میپوشاند و در بالا و پایین تا غضروف مفصلی به ( Sharpey’s Fibers) امتداد مییابد. رشته هایی از ضریع استخوان وارد میشوند و آن را به استخوان میچسبانند. درضمن در محل اتصال عضلات به استخوان رشته هایی از وترعضلات با ضریع یکی شده و بدین وسیله عضلات به طرزنسبتاً محکمی به استخوان می چسبند.
که در تمام ( Medullary Cavity) حفره میانی استخوان طول تنه استخوان امتداد می یابد و از مغز استخوان زردپُر شده است . جدار این حفره پوشانده است که در صورت Endosteum را لایها ی به نام لزوم سلولهای آن به استئوبلاستهای فعال تبدیل میشوند.

استخوان کوتاه :

استخوان کوتاه تودهای از استخوان اسفنجیاست که ورقه نازکی از استخوان مترا کم آن را پوشانده است.( درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحی )

استخوان پهن :

استخوان پهن در حقیقت صفحه ای از استخوان اسفنجی است که بین دو لایه از استخوان مترا کم قرار گرفته است .( درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحی )

استخوانهای نامنظم :

ساختمان استخوانهای نامنظم نظیراستخوانهای کوتاه است ؛ یعنی تودهای است از استخوان اسفنجی که با ورقه نازکی از استخوان مترا کم پوشیده شده است. در سطح درونی ضریع که مجاور استخوان قرار دارد سلولهای استئوبلاست قرار دارند که باعث رشد عرضی استخوان میشوند( درمان انحراف ستون فقرات بدون عمل جراحی )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *