درمان کف پای صاف و صافی کف پا


عارضه کف پای صافReviewed by نداسلگی on Feb 17Rating: 5.0عارضه کف پاي صافعارضه کف پاي صاف

عارضه کف پای صاف

مشکل شایع و معمولا مادرزادی و بدون درد، که بیماران مبتلا به این عارضه، فاقد خمیدگی و قوس کف پا می باشند، و هنگام ایستادن کف پای آنان مماس بر زمین است. به این عارضه مفصل شل هم میگویند، زیرا شلی مفصل باعث از بین رفتن قوس کف پا می گردد.
کسانی که دچار این عارضه اند با مشکلاتی از قبیل، درد زانو، پاشنه پا ، ستون فقرات و تورم مچ پا روبرو هستند زیرا صافی کف پا باعث می شود، تمام نیروهای وارد شده از سطح زمین به سمت بدن اعمال شود. اکثرنوزادان با کف پای صاف متولد می شوند و ممکن است قوس طبیعی کف پا تا سن ۱۰ سالگی ایجاد نشود.

انواع صافی کف پا

صافی کف پا دارای دو نوع می باشد که بیشترین درصد از انواع صافی کف پا را این دو نوع تشکیل میدهند.

صافی کف پای منعطف :اگر کسی در حالت نشسته و یا ایستاده باشد و بر روی انگشتان خود حالتی از یک انحنای کف پا داشته باشد، اما با قرار دادن کامل پاهای خود بر روی زمین، انحنا یا قوس کف پا از بین رفته و صاف شود، در واقع این شخص صافی کف پای انعطاف پذیرو یا منعطف دارد. به این نوع از صافی کف پا صافی کف پای نوزادان می گویند.

نوع دیگر از صافی کفی پا آن نمونه ای می باشد که کف پای صاف خشک در بین افراد بزرگسال به وجو می آید، که به این مشکل کف پای صاف اکتسابی بزرگسالان یا اختلال عملکرد تاندون تیبیالیس خلقی گفته میشود.

عارضه کف پای صاف

روش های درمانی صافی کف پا در فیزیوتراپی:

• تمرین های حرکاتی
• روش های درمانی (TE)
• تکنیک درمان دستی (MTT)
• بازآموزی عصبی عضلانی (NMR)

عوارض کف پای صاف

* در کودکی نمی توانند مسافت های طولانی را راه بروند و زود خسته می شوند.
* راه رفتن و دویدن متفاوتی دارند به این طریق که در راه رفتن این افراد حرکات انفجاری جلو برنده وجود ندارد و دچار محدودیت در حرکت هستند.
* دچار پیچ خوردگی پا می شوند. عدم درمان صافی کف پا موجب کوتاهی تاندون آشیل و محدودیت در حرکت مچ پا ودر نهایت اختلال در مفاصل مچ پا می گردد.

عارضه کف پای صاف

علل افزایش صافی پا

+ دیابت
+ چاقی
+ ورزش زیاد
+ ضربه یا جراحت در پا و قوزک پا
+ آرتریت روماتوئید
+ فشار خون بالا
+ افزایش سن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *