کفش طبی ، کفی طبی ، اسکن پا ، بریس ، ساخت بریس ، درمان زانوی پرانتزی ، درمان انحراف ستون فقرات ، درمان کف پای صاف ، ارتوز ، ارتوپدی در ستارخان


زانوی پرانتزی پاتولوژیک و فیزیولوژیکReviewed by سلگی on Aug 26Rating: 5.0زانوی پرانتزی پاتولوژیک و فیزیولوژیکدر این مطلب قصد داریم به توضیح و تشریح زانوی پرانتزی پاتولوژیک و فیزیولوژیک بپردازیم. در حالت نرمال، طول اندام تحتانی با هم برابر است و هنگامی که بیمار در حالت ایستاده قرار دارد و کشکک ها رو به جلو هستند، محور مکانیکی (مرکز ثقل) زانو را به دو نیم تقسیم می کند.

زانوی پرانتزی پاتولوژیک و فیزیولوژیک

زانوی پرانتزی، زانوی پرانتزی پاتولوژیک و فیزیولوژیک موضوعی است که در این مقاله درباره آن صحبت می‌کنیم.

زانوی پرانتزی پاتولوژیک و فیزیولوژیک

در این مطلب قصد داریم به توضیح و تشریح زانوی پرانتزی پاتولوژیک و فیزیولوژیک بپردازیم. در حالت نرمال، طول اندام تحتانی با هم برابر است و هنگامی که بیمار در حالت ایستاده قرار دارد و کشکک ها رو به جلو هستند، محور مکانیکی (مرکز ثقل) زانو را به دو نیم تقسیم می کند. با توجه به اینکه که کشکک ثابت و در مرکز شیار استخوان ران باقی می ماند، نیروها به صورت متعادل بر روی قسمت های داخلی و جانبی زانو و روی رباط های جانبی اعمال می شوند (تصویر زیر را ببینید).

درمان زانوی پرانتزی بدون جراحی
کفش طبی ، کفی طبی ، اسکن پا ، بریس ، ساخت بریس ، درمان زانوی پرانتزی ، درمان انحراف ستون فقرات ، درمان کف پای صاف ، ارتوز ، ارتوپدی در ستارخان

سه عامل مؤثر در زانوی پرانتزی

این سه عامل شامل واروم فمور، شلی رباط و شلی ساق پا هستند. محور مکانیکی بیشتر به صورت داخلی منحرف می شود. در کودکان کمتر از 2 سال، ژنوواروم فیزیولوژیک شایع است اما خود محدود شونده و بی ضرر است. در کودکان بزرگتر مبتلا به ژنوواروم پاتولوژیک، با حرکت جانبی زانو، محور مکانیکی در ربع داخلی زانو منحرف می شود. همچنین در موارد شدید، محور مکانیکی دیگر در امتداد زانو قرار نمی گیرد (تصویر زیر را ببینید).

کفش طبی ، کفی طبی ، اسکن پا ، بریس ، ساخت بریس ، درمان زانوی پرانتزی ، درمان انحراف ستون فقرات ، درمان کف پای صاف ، ارتوز ، ارتوپدی در ستارخان

در نتیجه کندیل داخلی فمورال و پلاتوی داخلی استخوان درشت نی تحت فشار پاتولوژیک قرار می گیرند. طبق قانون هوتر-ولکمن، غضروف این ساختارها فشرده می شود و مانع از استخوان بندی طبیعی اپی فیز می شود. بنابراین رباط‌های جانبی گاهی اوقات فراتر از حد معمول در طول راه رفتن کشیده می‌شوند. هنگامی که محور مکانیکی به داخل یا فراتر از ربع داخلی زانو منحرف می شود، ممکن است باعث بروز مشکلات بالینی متعددی شود. کشیدگی رباط جانبی ممکن است با درد مکرر زانو، فشار جانبی انگشتان پا، و در نتیجه راه رفتن اردکی همراه باشد.

مشکلات ناشی از عدم درمان زانوی‌پرانتزی

ژنوواروم درمان نشده ممکن است به مشکلات دیگری منجر شود. در طول سال‌های بزرگسالی، فشار شدید و غیرعادی روی زانو ممکن است منجر به پارگی منیسک داخلی، سابلوکساسیون تیبیوفمورال، ساییدگی غضروف مفصلی و آرتروز قسمت داخلی زانو شود. روش های درمان غیرجراحی که بر اصلاح کفش، فیزیوتراپی و اصطلاحا بریس فورست گامپ متکی هستند، ممکن است در کاهش درد و افزایش عملکرد تاثیر داشته باشد اما تاثیر اثبات شده ای ندارند.

کلینیک تخصصی ارتوز و پروتز آرمیس طب مفتخر است با به کار گیری کارشناسان مجرب ارتوپدی فنی آماده ارایه خدمات زیر به کلیه ی بیماران و مراجعه کنندگان گرامی باشد:

۱- طراحی و ساخت انواع اسپلینت های کودکان و بزرگسالان

۲- بریس های اصلاح کننده دفورمیتی های زانو و انحراف ستون فقرات و وسایل کمکی مختلف جهت اندام ها

۳- طراحی و ساخت پروتزها ی اندامها شامل زیبایی، مکانیکی و الکترونیکی

۴- اسکن فشاری کف پا و تجزیه و تحلیل راه رفتن با دستگاه های پیشرفته

۵- ساخت کفی‌طبی با روش های قالبگیری، CAD/CAM و…

۶- ساخت انواع کفی طبی و کفش طبی کودکان، کف پای صاف، دیابتی، دفورمیتی های پا، خارپاشنه و…

۷- درمان انحراف ستون فقرات بدون جراحی

۸- درمان زانوی پرانتزی بدون جراحی

۹- درمان صافی کف پا بدون جراحی

۱۰- ساخت بریس – ساخت ارتوز

و کلیه ی خدمات مرتبط با ارتوپدی در کلینیک ارتوپد فنی آرامیس طب انجام می شود. جهت اخذ مشاوره همواره میتوانید در ساعات کاری کلینیک با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۰۲۱۴۴۳۸۶۰۷۳

موبایل : ۰۹۳۷۸۹۶۵۰۴۹

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *