درمان کف پای صاف

درمان کف پای صاف

در این بخش قصد داریم یکی دیگر از خدمات کلینیک ارتوپدی فنی آرامیس طب را تحت عنوان درمان .کف پای صاف ( در.مان صافی کف پا بدون عمل جراحی ) را برایتان توضیح دهیم. و این نکته را یادآوری کنیم که در کلینیک ارتوپد فنی آرامیس طبی درمان کف پای صاف بدون عمل جراحی صورت میپذیرد. جهت اخذ هر گونه مشاوره در این خصوص میتوانیم همواره د رساعات کارای کلینیک ارتوپدی فنی آرامیس طب با شماره های کلینیک تماس حاصل فرمایید.

صافی کف پا flat foot

وضعیتی است که در آن قوس طولی کف پا کاهش یافته، به گونه ای که در هنگام ایستادن لبه داخلی پا نزدیک به زمین است و تمامی کف پا با زمین در تماس است. این نا هنجاری معمولا با انحراف داخلی مچ پا pronation foot همراه است.

 

درمان صافی کف پا

در کلینیک ارتوپدفنی آرامیس طبی درمان کف پای صاف بدون جراحی صورت میپذیرد.

 

علت صافی کف پا

در اکثر موارد این نا هنجاری به صورت مادر زادی است. اما گاهی به علت ضعف و یا فلج انتخابی بعضی از عضلات هم صورت میگیرد .

انواع کف پای صاف

کف پای صاف انعطاف پذیر flexible flat foot

به حالتی گفته می شود که وقتی وزن روی پا می افتد کف پا صاف است اما در حالتی که وزن روی پا نیست و یا فرد روی پنجه می ایستد. قوس تا حدودی تشکیل می شود. تقریبا تمام کودکانی که کف پایشان صاف است، پای انعطاف پذیری دارند. این حالت همراه با درد نیست، موجب از کار افتادگی نمی شود، معمولا با انحراف داخلی پا همراه است.

صافی انعطاف پذیر و تاندون کوتاه

به ندرت در کودکان اتفاق می افتد، هر دو پا را تحت تاثیر قرار می دهد. و موجب درد و از کار افتادگی پا در کودک می شود.

صافی خشک rigid flat foot

به حالتی گفته می شود که چه وزن روی بدن باشد چه نباشد کف پا در هر حالتی صاف است. این مدل صافی از انواع صافی های دیگر کمتر رایج است. افرادی که مشکلات استخوانی پا دارند، معمولا به آن مبتلا می شوند. از هر ۴ نفری که این نوع صافی کف پا را دارد، ۱ نفر دچار درد و از کار افتادگی می شود. درمان نمیشود.

توجه

تمام کودکان به مدت یک یا دو سال پس از اغاز راه رفتن کف پای صاف دارند. که گاهی با افزایش سن به صورت خود به خود درمان میشود و قوس پا افزایش می یابد.

در کلینیک ارتوپدفنی آرامیس طبی درمان کف پای صاف بدون  جراحی صورت میپذیرد.

پادکست

پادکست

برای مشاوره رایگان ، تماس بگیرید.

0937-8965049

021-44386073

علائم کف پای صاف

کف پای صاف در کودکان معمولا بدون علامت است و از ظاهر تشخیص داده می شود. اما ممکن است علائم زیر را همراه داشته باشد:
درد در قسمت قوس طولی، ساق و گاهی زانو و کمر
انحراف پاشنه به سمت خارج
ساییدگی لبه داخلی کفش
خستگی زود هنگام در فعالیت ها

در بالغین نیز این وضعیت غالبا فاقد علامت است اما این افراد، بیشتر از افراد دچار درد ناشی از فشار پا می شوند. و در سنین بالاتر ممکن است سبب بروز استئو ارتریت شود.

درمان صافی کف پا بدون جراحی
درمان صافی کف پا بدون جراحی

درمان کف پای صاف

در سنین کمتر از ۳ سال که کودک صافی کف پای انعطاف پذیر دارد نیازی به مداخله و استفاده از کفی و یا کفش طبی نمیباشد. چون ممکن است این ناهنجاری به صورت خود به خود جبران شود. مگر اینکه سابقه خانوادگی از وجود این ناهنجاری وجود داشته باشد و تا پایان سن بلوغ اصلاح نشده باشد در این صورت با مشورت پزشک مربوطه مداخلات لازم صورت می گیرد.

و اما درمان در کودکانی که ۳ سالگی را رد کرده اند و هم چنین بالغین در کلینیک آرامیس طب به شرح زبر می باشد :
ابتدا با استفاده از اسکنر ۳ بعدی فشاری کف پا اسکن استاتیک ( فرد روی دستگاه می ایستد و نقاط فشاری کف پا در حین ایستادن بررسی میگردد.) و اسکن داینامیک ( بررسی فشار های کف پا در حین راه رفتن و هم چنین ارزیابی gait بیمار و cop بیمار ) گرفت.ه میشود. سپس کارشناسان ارتوپدی فنی، معاینه بالینی فرد را انجام می دهند تا وجود هرگونه انحراف در قسمت مچ پا و زانوها بررسی گردد. و سوالاتی در مورد سابقه خانوادگی پرسید.ه میشود. سپس با در نظر گرفتن مجموع این اقدامات درمان های لازم را توضیح می دهند.

در کلینیک ارتوپدفنی آرامیس طبی درمان کف پای صاف بدون جراحی صورت میپذیرد.

کفی طبی کف پای صاف
کفی طبی کف پای صاف

ویدیو

لیست‌پخش

1 ویدئوها

کفی طبی کف پای صاف

هم اکنون انواع مختلفی از کفی طبی وجود دارد که شامل :

کفی های cnc که با توجه به اسکن فرد و معاینات بالینی اطلاعات به سیستم داده شده و طراحی کفی انجام میشود. سپس توسط دستگاه های cnc تراش داده میشود ، جنس این نوع کفی از فوم فشرده شده ( microcell ) می باشد و بیماران رضایت بالایی از استفاده از این نوع کفی دارند.

کفی های pu نیز با توجه به وضعیت فرد توسط کارشناسان ارتوپد فنی طراحی شده و اصلاحات لازم را روی کفی انجام می دهند.

کفیهای functional این نوع از کفی فقط تا قسمت قبل از متاتارسال ها را در بر میگیرد. و بیشتر در افرادی که قوس زیادی دارند و هم چنین مشکل خار پاشنه دارند استفاده میشود.

 

کفی های چرمی که این نوع کفی به دلیل مشکلاتی که برای بیماران ایجاد میکرد کمتر استفاده میشود.
کفی های ucbl کفی های ucbl در افرادی که صافی کف پا همراه با انحراف شدید مچ و افتادگی استخوان ناویکولار دارند استفاده میشود. که برای ساخت این کفی علاوه بر اسکن پا از پای فرد قالب گیری میشود در حالی که کارشناس سعی در ایجاد بیشترین حالت قوس دارد ، سپس اصلاحات را رو ی قالب گچی ایجاد کرده و کفی ucbl را می سازند . جنس این نوع کفی از ترموپلاستیک می باشد.

کفش طبی

اگر میزان صافی کف پا زیاد باشد و همراه با انحراف مچ پا باشد به ویژه در کودکان ممکن است طبق تشخیص نیاز به استفاده از کفش طبی باشد . برای ساخت کفش طبی نیز از پای بیمار اسکن گرفته می شود و معاینه بالینی انجام میشود و با در نظر گرفتن مجموع این اقدامات ساخته میشود . کفش های طبی به دلیل داشتن دیواره های محکم و هم چنین زیره های مناسب کنترل بالایی برای این ناهنجاری دارند.

صندل طبی

برای ساپورت بیشتر به ویژه بانوان که ساعات زیادی را در منزل ایستاده هستند پیشنهاد می شود که صندل های طبیعی طراحی شد.ه را نیز استفاده نمایند.

استفاده از کفی طبی، کفش طبی و یا صندل طبی موجب توزیع یکنواخت و نرمال فشار در کف پا میشود و در نتیجه سبب کنترل درد ، اصلاح شیوه راه رفتن و مشکلات دیگر را کنترل می کند.

برای مشاوره رایگان ، تماس بگیرید.

0937-8965049

021-44386073

حرکات اصلاحی کف پای صاف

برای رفع نا هنجاری های ارتوپدی لازم است در کنار راه های درمانی دیگر ورزش های اصلاحی هم حتما انجام شود تا روند بهبود تسریع یابد.

برخی از حرکات های اصلاحی که شامل

کشش تاندون آشیل و فاشیای کف پا با پله

روی لبه پله. بایستید طوری که پاشنه از لبه. پله بیرون باشد ، پاشنه پا را به سمت پایین بکشید تا کششی را روی ساق احساس کنید، به مدت چند ثانیه صبر کنید سپس روی پنجه ها بالا بروید.

جمع کردن حوله با انگشتان پا

یک حوله را پهن کنید و سپس سعی کنید با انگشتان پا انرا جمع کنید این کار باعث تقویت عضلات خم کننده انگشتان می شود.
نرمش کششی تاندون آشیل و فاشیای کف پا
روی زمین بشینید و پاهارا مستقیم دراز کنید ، زانو خم نشود . یک کش را روی قسمت متاتارس قرار دهید و انرا به سمت صورت بکشید

یک بطری را با شن پر کنید و انرا زیر کف پا بغلطانید.

گالری تصاویر

سوالات متداول

1- سوال اول

سوال اول

2- سوال دوم

سوال اول