انواع ارتز چیست؟

انواع ارتز چیست؟

در این مقاله قصد داریم نگاهی به انواع ارتز که برای مشکلات ساختار بیومکانیکی و عملکرد بدن استفاده می شود، بیندازیم. پس با ما همراه باشید.

ارتز پا (FO)

ارتزهای پا در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند و می‌توانند مواردی از شلی رباط تا اختلال عملکرد تاندون تیبیال خلفی را درمان کنند.

ارتز مچ پا (AFO)

یکی از رایج ترین ارتزهای مورد استفاده، ارتز مچ پا (AFO) است. سبک‌ها، موادی که می‌توان استفاده کرد، ویژگی‌ها و تکنیک‌هایی وجود دارد که در ساخت AFOها از آنها استفاده می شود.

ارتز زانو (KO)

ارتز زانو به دلایل مختلفی قابل استفاده است. در اطفال رایج‌تر است که از ارتز زانو در حالت استراحت یا نشستن طولانی پا برای ارتقای اکستنشن زانو استفاده شود.
ارتزهای مچ پا زانو (KAFO)

KAFO ها مشابه AFO ها هستند؛ با این تفاوت که از مفصل زانو و نیم بخش برای ران عبور می کنند. اکثر KAFO ها نوعی مفصل زانو دارند و ممکن است بسته به اهدافی که KAFO باید به آن دست یابد، مفصل مچ پا داشته باشد.

ارتز پای مچ پا زانو هیپ (HKAFO)

این ارتزها مانند KAFO هستند؛ با این تفاوت که تا لگن گسترش یافته و از روی مفصل ران عبور می کنند. مفاصل ران می توانند آزاد، قفل یا تا حدی قفل شوند.

ارتز هیپ (HO)

مجموعه بزرگی از ارتزهای لگن برای درمان تعدادی از مشکلات مختلف وجود دارد. برخی از آن ها توسط بزرگسالان پس از جراحی برای بی حرکت کردن مفصل پس از جراحی استفاده می شود، با این حال رایج ترین انواع ارتزهای مفصل ران در اطفال برای درمان دیسپلازی رشدی لگن (DDH) استفاده می شود.

ارتزهای نخاعی

تعدادی ارتز ستون فقرات مختلف وجود دارد که مجموعه ای از تشخیص ها از اسکولیوز در نوجوانان تا شکستگی کمر در بزرگسالان را درمان می کند.

ارتز سر (کلاه ایمنی)

کلاه ایمنی در بزرگسالان و کودکان قابل استفاده است. در بزرگسالان پس از جراحی یا برای محافظت از سر استفاده می شود.

ارتزهای شانه

این ارتزها معمولا پیش ساخته هستند، از پارچه (الاستیک، مخلوط پنبه و پلی استر، Velcro) ساخته می‌شوند و برای درمان آسیب‌های روتاتور کاف استفاده می‌شوند.

ارتز اندام فوقانی

همانطور که از نام آن پیداست، این عنوان از نظر فنی چتری است که زیر آن ارتزهای دست شانه، آرنج و مچ قرار می گیرد. با این حال، ارتزهای اندام فوقانی معمولا به بریس‌هایی اطلاق می‌شوند که بازو را در خود محصور می‌کنند.

ارتز آرنج (EO)

مشابه ارتزهای زانو، این ارتزها ممکن است مفصل داشته باشند و دارای حرکت آزاد، حرکت جزئی باشند یا قفل شوند. آنها می توانند مواردی مانند آرنج تنیس بازان، آرنج گلف باز، آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد، آرتریت، و جلوگیری از انقباضات در فلج مغزی، آسیب مغزی و بیماران عصبی عضلانی را درمان کنند. آنها همچنین برای کاردرمانگران مناسب هستند.

ارتز مچ دست (WHO)

ارتزهای مچ دست را می توان از مواد مختلفی (پلاستیک، پارچه و مواد لمینت شد.ه) ساخت و تقریبا در درمان هر چیزی از پیشگیری از انقباض تا بی حرکتی در سندرم تونل کارپال استفاده کرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *