ارتوپدی چیستReviewed by سلگی on Sep 2Rating:

ارتوپدی چیست

 

 

معنای لغوی ارتوپدی از کنار هم قرار گرفتن دو واژه لاتین ارتو (orthos) به معنای مستقیم و پدی( paideion) یا پدیوس به معنای بچه، شکل گرفته است که در سال ۱۷۴۱ توسط ارتوپد نیکولاس آندری نام نهاده شده است. زمانهای گذشته شکستگی ها و در رفتگی ها و بیماریهای های استخوان و مفاصل اکثراً توسط جراحان عمومی درمان می شده است. از اواخر دهه ۴۰ خورشیدی، بیماری های استخوان و مفاصل و نیز شکستگی ها و در رفتگی ها توسط متخصصین مورد معالجه قرار گرفتند. متخصص ارتوپدی بیماران دچار بیماریهای استخوان، مفاصل و ستون فقرات را مداوا می کنند. این بیماریها شامل شکستگی ها و در رفتگی ها، فلج های مادرزادی و اکتسابی، ترمیم زردپی ها و اعصاب محیطی و درمان تومور های استخوانی می باشند.

 علت این ترکیب آن بود که در ابتدا ارتوپدی بدنبال صاف کردن اندام‌ها در بچه هایی بود که دست و پا یا ستون فقرات کج داشتند.

( ارتوپدی چیست )

ارتوپدی چیست را اینگونه معنی می کنیم، ارتوپدی یک Orthopedics گرایشی از عمل جراحی می باشد که در زمینه سیستم حرکتی بدن کاربرد دارد. سیستم حرکتی شامل استخوان ها، مفاصل، عضلات و دیگر مواردی است که در اندام های حرکتی دیده می شوند. متخصص ارتوپدی که به آن متخصص استخوان و مفاصل یا جراح استخوان و مفاصل یا ارتوپد هم گفته می شود سعی دارند تا با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی به درمان مشکلات سیستم حرکتی بدن اهمیت دهند.

 

 

 

ارتوپدی چیست
Orthopedic

 

مشکلاتی مثل:

* آسیب های استخوان ها و مفاصل بدنبال ضربات مثل شکستگی، در رفتگی، کشیدگی و رگ به رگ شدن، پاره شدن تاندون ها و رباط ها و غیره می باشد.

* آسیب‌های ورزشی

* خراب شدن مفاصل بدن مثل آرتروز و ساییدگی مفصل ها

* عفونت اندام‌ها

* تومورهای استخوان و بافت‌های نرم اندام

* بیماری‌های مادرزادی اندام‌ها

( ارتوپدی چیست )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *